bachledka

BACHLEDKA: SPACER W KORONACH DRZEW

Chodník korunami stromov “Bachledka” – drewniany chodnik usytuowany wysoko wśród drzew, znajdujący się nieopodal miejscowości Ždiar na Słowacji w Dolinie Bachledowej

Bachledka, czyli spacer w koronach drzew w otoczeniu wspaniałych Tatr, Gorców, Pienin, Magury Spiskiej i Beskidu Sądeckiego jest niezwykłą atrakcją, nie tylko dla miłośników górskiego trekkingu. Warto z niej skorzystać, tym bardziej, że ścieżka położona jest niedaleko granicy polsko-słowackiej, w odległości ok. 17 km (w zależności od przekraczanego punktu granicznego – Jurgowa lub Łysej Polany). Dotarcie do punktu startowego ścieżki z parkingu w Dolinie Bachledowej możliwe jest na dwa sposoby, oprócz wyznaczonego szlaku istnieje także opcja wjazdu i zjazdu kolejką gondolową. Tego typu ułatwienie sprawia, że każdy turysta jest w stanie podziwiać wyjątkowość natury ze szczytu wieży, która wznosi się na wysokość 1175 m n.p.m.

Dojazd

Oznakowanie prowadzące do punktu startowego ścieżki wśród koron drzew jest doskonałe, nie sposób tam nie trafić. Jadąc od strony polskiej jak i słowackiej poruszamy się główną drogą nr 66, wzdłuż której umieszczono wiele znaków kierujących do Doliny Bachledowej. Z głównej drogi nr 66 należy zjechać zgodnie z informacjami na znakach.

Parking

W Dolinie Bachledowej jest kilka parkingów. Zdecydowanie najbardziej rekomendowany jest ogromny parking umiejscowiony bardzo blisko punktu startowego na ścieżkę w koronach drzew. Dokładna lokalizacja znajduje się TUTAJ. Koszt parkingu to 3€ (najlepiej płacić w walucie €, ponieważ w zł przelicznik jest dość drastyczny).

bachledka parking
Parking w Dolinie Bachledowej

Godziny otwarcia

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. Aktualne godziny znajdują się TUTAJ:

Maj – Czerwiec9:00 – 17:00 h
Lipiec – Sierpień9:00 – 18:00 h
Wrzesień 9:00 – 17:00 h
Październik – Kwiecień 9:00 – 16:00 h

Opcje dotarcia do punktu startu ścieżki Bachledka

KOLEJ GONDOLOWA

Kolej gondolowa kursuje w dwie strony. Bilety można zakupić w ośrodku Bachledka Ski & Sun według cennika poniżej. Opcja szczególnie rekomendowana osobom mającym trudności w pokonywaniu dróg o nachylonym zboczu, rodzinom z dziećmi na wózkach oraz osobom niepełnosprawnym. Ścieżka w koronach drzew oraz dostęp do niej są odpowiednio dostosowane dla takich turystów. Nachylenie chodnika jest bardzo łagodne, jedynie 2-6%, a szerokość ścieżki wynosi 1,8 m. Długość trasy, jaką pokonuje kolej gondolowa w czasie 7 minut równa się 1519 m, przewyższenie wynosi 350 m.

kolej gondolowa
Wagoniki kolejki gondolowej

TRASA PIESZA

Spragnionym wędrówek polecana jest trasa piesza, za którą nie jest uiszczana żadna opłata. Czas dotarcia do startu ścieżki w koronach drzew zajmuje ok. 50 min. Bardzo często na trasie ustawione są drewniane ławki, na których można odpocząć. Początkowo trasa wydaje się być lekkim spacerem, ale momentami mamy do pokonania drewniane schody, osadzone na bardziej stromych zboczach. Średnie nachylenie trasy wynosi 40 stopni, a przewyższenie, które należy pokonać równa się 300 metrów. Całkowita długość trasy wynosi 2 km, co 100 metrów ustawione są znaki informujące o pokonanym odcinku szlaku. Opcja pieszej wędrówki nie jest zalecana osobom ze słabą kondycją fizyczną. Istnieje zakaz poruszania się tą trasą rodzinom z dziećmi na wózkach.

Punkt startu ścieżki Bachledka

Zanim ruszymy właściwą ścieżką w koronach drzew, teren wokół niej jest bogaty w różnego rodzaju atrakcje.

Bachledova Dolina i miejsce na pamiątkowe zdjęcie

Restauracja i sklep z pamiątkami

Dla chcących coś przekąsić lub wielbicieli pamiątek na placu, gdzie znajduje się wejście na ścieżkę w koronach drzew, znajduje się obiekt restauracyjny ze sklepem. Płatność możliwa zarówno w gotówce jak i kartą. W budynku znajdują się także bezpłatne toalety.

Plac zabaw dla dzieci

Dolina Bachledowa oferuje ciekawe atrakcje dla najmłodszych, bowiem istnieje kilka różnych placów zabaw. Dostępne są m.in. zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, huśtawki i trampoliny, karuzela oraz kącik zabaw wewnątrz obiektu. Wszystkie atrakcje są dodatkowo płatne. Koszty uzależnione są od czasu korzystania z atrakcji: 7 min kosztuje 2€ lub od ilości skorzystania z danej atrakcji, dostępne w dwóch pakietach: MINI w cenie 7€ lub MAXI w cenie 13€. Poza tym istnieje również ścieżka edukacyjna, na której najmłodsi mogą zapoznać się ze zwierzętami, które żyją w okolicznym terenie. Informacje na tablicach dostępne są w języku słowackim, polskim i angielskim.

Tor bobslejowy

Istniejący w Bachledowej Dolinie tor saneczkowy jest najdłuższym torem tego typu w całych Tatrach. Jego długość wynosi 1 200 metrów i składa się z 15 zakrętów, co z pewnością dostarcza użytkownikom dodatkowych wrażeń. Różnica wzniesień, jaka jest pokonywana podczas jazdy równa się 111 metrów, a maksymalna prędkość, którą można osiągnąć, wynosi 40 km/h. Istnieje możliwość jazdy osoby dorosłej z dzieckiem. Cennik uzależniony jest od ilości zjazdów i wieku użytkownika, waha się w przedziale 3,50 – 16,00€.

Wieża wieńcząca spacer w koronach drzew

Ścieżka w koronach drzew Bachledka

Ścieżka w koronach drzew Bachledka gwarantuje niezwykłe wrażenia. Widoki na trasie są niesamowite.

Przystanki edukacyjne

Podążając ścieżką wśród koron drzew po drodze umieszczono liczne tablice informujące o florze i faunie tego górzystego obszaru. Treść jest dostępna w trzech językach: słowackim, angielskim i polskim. Część informacji przedstawiono w formie obrazkowej.

Zakątki adrenalinowe

Dla żądnych bardziej ekstremalnych przeżyć w dwóch miejscach ścieżka rozwidla się i odrębnym kanałem istnieje opcja przejścia “nad przepaścią”. Oczywiście ścieżka jest maksymalnie zabezpieczona, a pod stopami, oprócz belek, po których stąpamy, zamontowano siatkę całkowicie uniemożliwiającą upadek.

Jeden z zakątków adrenalinowych

Pajęcza sieć

Największa atrakcja, zarówno dla dorosłych jak i młodszych turystów. Pajęcza sieć to nic innego jak sznurowana sieć na szczycie wieży, po której można spacerować. Ten rodzaj rozrywki dostarcza ogromnych emocji, ponieważ poruszając się po niej stąpamy także po pustych “oczkach” sieci mając wrażenie, że stopy mogą wpaść w puste przestrzenie. Należy jednak mieć na uwadze to, że nasz mózg świadomie prowadzi nas po złączach sieci i wpadnięcie w dziury jest raczej niemożliwe. Wydaje się to oczywiste, ale adrenalina potrafi tutaj zadziałać. Tym bardziej, że znajdujemy się na wysokości 32 metrów od ziemi.

Teleskop

Na platformie widokowej u schyłku wieży zamontowano teleskop, który przedstawia wirtualną panoramę otaczających gór wraz z nazwami szczytów i ich wysokością. Doskonała możliwość dla osób mających problem z rozpoznaniem przestrzeni Tatr, w której się znajdują.

Zjeżdżalnia

Niemalże przy szczycie wieży widokowej umieszczono spiralnie zwiniętą zjeżdżalnię rurową, której długość wynosi 67 metrów. Z pewnością zapewnia ona szybsze zejście, aniżeli schodzenie po chodniku, niemniej jednak jest to opcja wyłącznie dla odważnych. Zjazd odbywa się na piankowej macie i skorzystać z niej może każdy, kogo wzrost przekracza 140 cm. Konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 2€.

Cennik

Bilety wstępu na ścieżkę można nabyć w dwóch miejscach: w ośrodku Bachledka Ski & Sun oraz bezpośrednio w kasie przy wejściu na ścieżkę. Płatność za bilety jest wyłącznie w walucie €, istnieje także możliwość dokonania zakupu kartą płatniczą. Przy zakupie biletu zniżkowego konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego. Aktualny cennik znajduje się TUTAJ:

Ścieżka w koronach drzew + Gondola Bachledka (przejazd dwukierunkowy) Ścieżka w koronach drzew  Gondola Bachledka (przejazd dwukierunkowy) 
Osoba dorosła20,00 €10,00 €11,00 €
Dziecko od 3 do 14 lat, senior > 65 lat oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności16,00 €7,50 €9,00 €
Bilet rodzinny (2 x osoba dorosła, 1-2 dzieci)49,00 € 25,00 €27,00 €
+ kolejne dziecko (do 14 lat) do rodziny 13,00 € 6,00 €7,00 €
+7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *