GRZEŚ

OPIS SZLAKU na Grzesia 1653 m n.p.m.

Gdzie jest Grześ? Bliżej, niż mogłoby się wydawać! Szlak na Grzesia jest łagodny i bardzo przyjemny. Niespełna w 3h 45min od Polany Chochołowskiej możemy dotrzeć na tę grzędę, czy też grzbiet, jak to górale powiadają. Niegdyś na stokach Grzesia wypasano stada owiec. Nic więc dziwnego, że są one porośnięte trawą i zarastającą kosodrzewiną. Wierzchołek szczytu jest zaokrąglony, a na nim znajduje się drewniany krzyż postawiony na pamiątkę konspiracyjnych spotkań polsko-słowackich w latach 80-tych minionego wieku. Szlak na Grzesia był bowiem główną drogą przemytu dewocjonaliów i literatury religijnej. To co, startujemy!

Start

SIWA POLANA – SCHRONISKO PTTK NA POLANIE CHOCHOŁOWSKIEJ (2h)

Początek trasy znajduje się na Siwej Polanie. Miejsce to jest bardzo popularne na turystycznej mapie ze względu na świetny punkt wyjścia w wyższe partie Tatr Zachodnich. Poza tym rozpoczyna się w tym miejscu najdłuższa i największa w polskich Tatrach Dolina Chochołowska, którą można przemierzyć także rowerem. Tuż po przekroczeniu bramek wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego zmierzamy w kierunku schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej szlakiem zielonym. Przez odcinek ok. 3,5 km idziemy drogą asfaltową. Możemy też skorzystać z kolejki ciągnionej przez traktorek, która dojeżdża do Hucisk, niemalże do końca drogi asfaltowej.

Dalej nawierzchnia szlaku zmienia się w drogę gruntową utwardzoną niewielkimi kamieniami, jednak wciąż możliwe jest kontynuowanie wycieczki nie tylko pieszo, ale także dwukołowcem. Trasa z parkingu do schroniska ma długość 6,3 km, jej przejście zajmuje ok. 2h.

Grześ

SCHRONISKO PTTK NA POLANIE CHOCHOŁOWSKIEJ – GRZEŚ (1h 45min)

Warto zatrzymać się na chwilę w schronisku, bądź też na Polanie Chochołowskiej, aby odpocząć przed kontynuowaniem dalszej wędrówki. Szlak żółty na Grzesia rozpoczyna się na zachodniej stronie polany. Początkowo droga przebiega przez świerkowy las wzdłuż potoku. Po około 40-tu minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków, skąd można udać się na Bobrowiecką Przełęcz. Dojście do niej zajmuje jedynie 5 minut, więc świetnym pomysłem jest, aby tam się udać choćby na kilka minut.

Od rozwidlenia szlaków na Grzesia wiedzie równocześnie szlak zielony i niebieski. Nachylenie stoku wraz z wysokością jest niewiele bardziej strome, ale po mniej więcej 1-ej godzinie jesteśmy na samym szczycie. Przed samym wierzchołkiem teren staje się wypłaszczony.

Grześ słynie z cudownych widoków na Tatry przy pięknej pogodzie, m.in. Kominiarski Wierch, Ciemniak, Świnicę, Trzydniowiański Wierch, Kończysty Wierch. Z Grzesia możemy również kontynuować wędrówkę na Rakoń oraz Wołowiec, podążając niebieskim szlakiem.

Powrót

GRZEŚ – SIWA POLANA (3h)

Powrót z Grzesia możliwy jest tą samą drogą. Ze szczytu odchodzą również szlaki na słowacką stronę, jednak są one mniej uczęszczane. Droga w dół do Siwej Polany zajmuje 3 h.

Informacje praktyczne

  • W drodze na Siwą Polanę wiele osób zaprasza na swój prywatny teren, aby zaparkować samochód, jednak dojeżdżając do samego końca drogi na Siwą Polanę (tuż przed wejściem do TPN) po lewej stronie jest ogromna przestrzeń parkingowa w tej samej cenie 15 zł/dobę za auto osobowe
  • Warto wycieczkę rozpocząć najpóźniej o godz. 8:00, wtedy jest szansa na miejsce parkingowe najbliżej wejścia na szlak, szczególnie w okresie wakacji i weekendów, podczas pięknej pogody
  • Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł/ bilet normalny, 3 zł/ bilet ulgowy
  • Bilety wstępu można zakupić za pomocą aplikacji SkyCash lub bezpośrednio na stronie parku TUTAJ, ale nie upoważnia on do pierwszeństwa wejścia na teren parku (należy czekać w kolejce, jeśli się natkniemy na tłumy)
  • Na początku szlaku możliwe jest wypożyczenie rowerów, skorzystanie z kolejki ciągnikowej lub fasiągów
  • Kolejka ciągnikowa kursuje od maja do listopada, zwykle w godz. 8-18 (latem dłużej), rusza w momencie zebrania maksymalnej liczby pasażerów, ok. 50 osób (koszt 5 zł/os.)
  • Szlak od wejścia do TPN do schroniska na Polanie Chochołowskiej jest bardzo łagodny, dlatego też trasa ta jest polecana wszystkim, którzy mają ochotę przemierzać górskie szlaki, rodzinom z dziećmi na wózkach czy też osobom, którym nawet niewielkie podejścia sprawiają trudność
+14

Wasze myśli o “GRZEŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *