jagnięcy szczyt

JAGNIĘCY SZCZYT przez ZIELONY STAW KIEŻMARSKI

OPIS SZLAKU: Jagnięcy Szczyt 2230 m n.p.m. przez Zielony Staw Kieżmarski 1545 m n.p.m.

Jagnięcy Szczyt (2230 m n.p.m.) znajduje się w słowackiej części Tatr Wschodnich. Spoglądając na niego z oddali przypomina kształtną granitową piramidę. Dolna część stoków Jagnięcego Szczytu była dawniej wypasana, stąd też powstała nazwa szczytu. Wytyczenie szlaku na wierzchołek nie było łatwym zadaniem, bowiem momentami droga prowadzi przez teren eksponowany, który wymagał ubezpieczenia łańcuchami. Dawniej szlak nie był tak tłumnie uczęszczany, jak ma to miejsce w obecnych czasach. Jagnięcy Szczyt należy do nielicznych wierzchołków w słowackich Tatrach Wysokich, na który istnieje możliwość wejścia znakowanym szlakiem turystycznym. Czas przejścia całej trasy jest dosyć długi, ale widoki po drodze, jak i ze szczytu, bywają nieprzeciętnie piękne.

Start

Wycieczkę zaczynamy z parkingu w Białej Wodzie Kieżmarskiej. Dojazd do parkingu jest bardzo prosty. Po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej drogą główną nr 66 jedziemy za miejscowość Zdziar, a następnie skręcamy w prawo na drogę nr 537 w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy, jadąc aż do Białej Wody Kieżmarskiej. Parking pomieści z pewnością kilkadziesiąt aut.

jagnięcy szczyt parking
Parking w Białej Wodzie Kieżmarskiej przy wejściu na żółty szlak

Zielony Staw Kieżmarski

PARKING – ZIELONY STAW KIEŻMARSKI (3h 5 min)

Pierwsze znaki informują o czasie przejścia zarówno do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (3h 05 min), jak i na Jagnięcy Szczyt (5h 15 min). Cały czas podążamy szlakiem żółtym, który na dwóch niewielkich odcinkach wiedzie równolegle szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Pierwsze ok. 40 min idziemy dosyć szeroką drogą, wyłożoną żwirem i drobnymi kamieniami do momentu połączenia się szlaku żółtego z niebieskim.

Po chwili przechodzimy na drugą stronę potoku Biała Woda Kieżmarska i zaczynamy piąć się delikatnie w gorę pośród gęstniejącego lasu. Kolejne skrzyżowanie znajduje się w miejscu źródła Zimna Studnia (inna nazwa to Rzeżuchowe Źródło), do którego docieramy po kolejnych ok. 40-tu minutach. Zaczynamy podejście lasem, cały czas podążając szlakiem żółtym do kolejnego rozwidlenia. Na Kowalczykowej Polanie z lewej strony dołącza szlak zielony z Łomnickiego Stawu. Charakterystyczna w tym miejscu jest drewniana wiata.

Wędrujemy dalej lasem po kamienistej i mało wygodnej ścieżce, mając po prawej stronie szumiącą Białą Wodę Kieżmarską. Kamienie są różnej wielkości, a szlak przypomina rumowisko. Stopniowo las się zaciera, pojawia się kosodrzewina, a ścieżka skręca w kierunku południowo-zachodnim. Pojawiają się przed nami liczne skaliste szczyty, takie jak Mały Kieżmarski Szczyt (2513 m n.p.m.), Kieżmarski Szczyt (2556 m n.p.m.) czy Baranie Rogi (2526 m n.p.m.).

Po chwili widzimy już kontury Schroniska nad Zielonym Stawem, zlokalizowanego nad północno-wschodnim brzegiem jeziora. Szlak wiedzie terenem morenowym z niezwykłą panoramą wokół kotła Zielonego Stawu Kieżmarskiego. Krajobrazy tego miejsca są jednymi z najpiękniejszych, jakie można obserwować w Tatrach.

Idziemy przez dłuższy czas wygodnym i mało stromym chodnikiem. Do schroniska docieramy po ok. 3 godzinach wędrówki. W tym miejscu warto odpocząć, ponieważ od tego miejsca czeka nas wyczerpująca wyprawa na Jagnięcy Szczyt.

zielony staw kieżmarski
Zielony Staw Kieżmarski

Jagnięcy Szczyt

ZIELONY STAW KIEŻMARSKI – JAGNIĘCY SZCZYT (2h 30 min)

Ze schroniska podążamy żółtym szlakiem na szczyt, który od samego początku wije się stromo do góry wśród kosodrzewiny, zataczając łuki. Wędrujemy mozolnie przez ok. 30 minut na ponad 250-metrowy skalisty próg, z którego pięknie widać Kieżmarskie Szczyty oraz Łomnicę (2634 m n.p.m.).

Powyżej progu mijamy po prawej stronie Czerwony Stawek, którego nazwa pochodzi od zalegających na dnie rudych kamieni. Trawersujemy po kamienno-piarżystej ścieżce zbocze Jastrzębiej Turni (2138 m n.p.m.).

Kosówka powoli zanika, a teren staje się typowo skalisty. W oddali mijamy Modry Stawek, zlokalizowany po naszej prawej stronie. Z tego miejsca po przeciwnej stronie Doliny Jagnięcej można ujrzeć wspinających się taterników.

Szlak odchyla się w prawo i wije się już bardziej stromo w górę przez usypiska. Po chwili skręt w lewo wyprowadza nas na 7-metrową skalistą ściankę ubezpieczoną łańcuchami. Najpierw wspinamy się po skalnych żebrach, później wchodzimy w wąską i skalistą rynnę. Stopnie są już nieco wyślizgane, dlatego należy zachować ostrożność, szczególnie w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wspinaczka zajmuje kilkanaście minut, po czym docieramy do przełęczy zwanej Kołowym Przechodem. Dotarcie do Kołowej Przełęczy ze schroniska zajmuje ok. 1h 40 min. Po kilku minutach skręcamy w prawo i osiągamy grań na wysokości ponad 2000 m n.p.m., z której roztacza się wspaniały widok na Dolinę Jaworową.

Wędrujemy teraz po lewej stronie krawędzi grani w Dolinie Kołowej, łatwo tutaj zabłądzić, dlatego zalecana wzmożona czujność. Cały czas szukamy żółtych oznaczeń na skałach i zgodnie z nimi kierujemy się w stronę szczytu.

Wchodzimy w trudny teren z dużą ekspozycją z dwóch stron. Czasem wspomagamy się rękami w skalnych rynienkach i galeryjkach. Przekraczamy kilka skalnych żeberek i wychodzimy na ostatnie siodełko w grani. Od tego miejsca już bez żadnych trudności wychodzimy na rozległy wierzchołek Jagnięcego Szczytu.

Widoki ze szczytu rozpościerają się na Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, a także niektóre szczyty Tatr Zachodnich. Przy dobrej pogodzie można dostrzec także Babią Górę i Pieniny. Krajobraz jest pełen uroku i zachwyca każdego, kto stanie na wierzchołku Jagnięcego Szczytu. Niewątpliwie obrazy z tego miejsca pozostają w pamięci na długo.

Powrót

JAGNIĘCY SZCZYT – PARKING (4h 45 min)

Powrót do parkingu jest możliwy tą samą trasą, jednak trudności orientacyjne w terenie pojawiają się często tuż przed Kołowym Przechodem. Zmierzając na szczyt skręcamy na przełęczy w prawo, natomiast w drodze powrotnej należy pamiętać, aby wrócić do tego miejsca skręcając w lewo. Turyści często nie zauważają wąskiej szczerbiny i zmierzają w stronę głównego obniżenia Kołowego Przechodu, skąd zejście na szlak jest bardzo niebezpieczne ze względu na urwiste skały.

Informacje praktyczne

  • Cena za postój auta na parkingu wynosi 6€/ dzień. Parking otwarty jest od wczesnych godzin rannych w sezonie letnim, a w razie nieobecności Pana Parkingowego opłatę uiszcza się po powrocie ze szlaku
  • Dojazd autobusem możliwy jest z Zakopanego, Poronina i Bukowiny Tatrzańskiej, jednak rozkład jazdy często ulega zmianie, dlatego aktualne informacje o takiej podróży należy sprawdzać na stronie słowackiego przewoźnika: STRAMA
  • Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego na terenie Słowacji jest bezpłatny
  • Wędrując po słowackiej stronie Tatr wymagane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które można zakupić z łatwością przez Internet, koszt. ok. kilka złotych/ dzień
  • Wycieczka na Jagnięcy Szczyt jest czasochłonna, niektóre odcinki wymagające kondycyjnie, dlatego nie jest to trasa dla początkujących turystów
+4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *