nosal

NOSAL

OPIS SZLAKU: Nosal 1206 m n.p.m.

Nosal (1206 m n.p.m.) to górka niepozorna. Wdarcie się na jej wierzchołek jest niezwykle łatwe, a widoki ze szczytu potrafią złapać za serducho. Czas przejścia jest niewiarygodnie krótki, taki spacerek w celu urozmaicenia dnia. Niektórzy mogą rzec, że to kłamstwo i wcale nie jest tak łagodnie, jak stwierdzam. Rzeczywiście, jak na każde wzniesienie trzeba się zmęczyć, niepodważalny fakt. Jednak zmęczenie trwa tylko chwilę, a radość z bycia nieco wyżej niż standardowo, jest przeogromna. Mimo wszystko ostrożność na szczycie jest wskazana, bowiem od strony zachodniej oraz północno-zachodniej opada strome urwisko. Nie bez powodu Nosal niestety jest popularny wśród ludzi, którzy chcą odebrać sobie życie.

Start

KUŹNICKA POLANA – BRAMKA TPN (5 min)

Wycieczkę zaczynamy z Kuźnickiej Polany, wzdłuż której poprowadzona jest ul. Przewodników Tatrzańskich, prowadząca do Kuźnic, m.in. do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Z ronda Jana Pawła II w Zakopanem, od Hotelu Murowanica odległość do punktu startowego wynosi ok. 20 minut, gdyż trzeba pokonać 1 km trasy.

Istnieje również możliwość dotarcia bezpośrednio do bramki wejściowej do TPN, gdzie pobierana jest opłata wstępu, idąc Bulwarami Słowackiego w stronę Tamy pod Nosalem na potoku Bystra. Czas dotarcia z ronda Jana Pawła II jest podobny, jak w przypadku pierwszej proponowanej opcji. Pierwszą atrakcją są kaskady wody, które spadają z tamy pod Nosalem, jeśli drogę rozpoczynamy od Kuźnickiej Polany. Kierujemy się w przeciwnym kierunku, zgodnie ze spadem wody, aż docieramy do bramki wejściowej TPN.

Nosal

BRAMKA TPN – NOSAL (40 min)

Po uiszczeniu opłaty za wstęp do TPN ruszamy dość stromym szlakiem na szczyt. Pokrycie trasy stanowią schodki wykonane z bali drewna lub kamieni.

Szlak w kierunku Nosala tuż po przekroczeniu bramki TPN

Po ok. 20-tu minutach docieramy do pierwszych formacji skalnych, z których rozpościera się widok na Zakopane, a także Giewont (1894 m n.p.m.), Polanę Kalatówki czy Dolinę Kondratową. Od tego miejsca podążamy granią kolejne 20 minut na Nosal, od wschodu obserwując zalesione zbocza opadające do Doliny Olczyskiej. Z kolei z drugiej, zachodniej strony opada skaliste i bardzo strome urwisko, dlatego w każdej chwili podczas podziwiania panoramy ze skały zalecana jest szczególna ostrożność.

Zbliżając się do szczytu po lewej stronie mijamy górną stację narciarskiego wyciągu krzesełkowego, którą trudno dojrzeć, ponieważ ukrywa się za drzewami. Po ok. 40-stu minutach od wejścia do TPN znajdujemy się na wierzchołku, którego nazwa (łatwo się domyślić) pochodzi od kształtu skał tworzących grań, przypominających nos.

nosal
Rzut na Nosal

Niepozorna góra oferuje nam doskonałe krajobrazy wielu tatrzańskich szczytów, m.in. Koszysta (2193 m n.p.m.), Kozi Wierch (2291 m n.p.m.), Świnica (2301 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), Suche Czuby (1798 – 1876 m n.p.m.) czy Giewont (1894 m n.p.m.).

Powrót

NOSAL – KUŹNICE – KUŹNICKA POLANA (45 min)

Wracamy do Kuźnic szlakiem zielonym, podążając w kierunku Nosalowej Przełęczy (1103 m n.p.m.). Droga powrotna jest dużo bardziej łagodna, na początku zejście prowadzi skalistym szlakiem, jednak po pokonaniu ok. 100 metrów przewyższenia trasa znacznie łagodnieje. Częściowo pokonujemy ją po prowizorycznych schodkach z drewnianych bali, które prowadzą na zalesioną Nosalową Przełęcz, skąd szlakiem żółtym można udać się w stronę Polany Olczyskiej i dalej na Kopieniec Wielki (1328 m n.p.m.). Mija 10 minut od szczytu do przełęczy, chcąc podążać w stronę Kuźnic kontynuujemy zejście szlakiem zielonym przez kolejne ok. 25 minut. Dalsze zejście prowadzi dość szeroką, kamienistą drogą.

W połowie tej trasy dochodzimy do kolejnego rozdroża, z którego w lewo prowadzi niebieski szlak na Halę Gąsienicową. My natomiast zmierzamy niezmiennie szlakiem zielonym. Całkowity czas powrotu wynosi ok. 35 minut. Idąc ul. Przewodników Tatrzańskich w stronę ronda Jana Pawła II przez kolejne 10 minut zamykamy pętlę wycieczkową na Nosal.

Informacje praktyczne

  • Aleja Przewodników Tatrzańskich prowadząca od Ronda Jana Pawła II do Kuźnic jest zamknięta dla ruchu samochodowego
  • Postój mikrobusów, które kursują do Kuźnic, znajduje się przy ul. Bronisława Czecha. Wzdłuż tej ulicy są również zlokalizowane liczne parkingi
  • Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł/ bilet normalny, 3 zł/ bilet ulgowy
  • Bilety wstępu można zakupić za pomocą aplikacji SkyCash lub bezpośrednio na stronie parku TUTAJ, ale nie upoważnia on do pierwszeństwa wejścia na teren parku (należy czekać w kolejce, jeśli się natkniemy na tłumy)
  • Wycieczka na Nosal zajmuje niewiele czasu, jest więc idealna na spacer zarówno dla dzieci jak i dorosłych
  • Trasę można rozpocząć z Kuźnic, aby wejść łagodniejszym podejściem, a zejść bardziej stromym odcinkiem, jednak zdecydowanie wygodniej jest pójść trasą zaproponowaną w tym wpisie. Alternatywnie można rozpocząć wyprawę z Kuźnic i wrócić tą samą trasą z powrotem, szczególnie rekomendowane osobom, które preferują lekkie wycieczki
zdobywam

6+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *