słonecznik

SŁONECZNIK I PIELGRZYMY

OPIS SZLAKU na Słonecznik 1423 m n.p.m. i Pielgrzymy 1204 m n.p.m.

Nie taki Diabelski Kamień straszny jak go nazywają, jednak powszechnie używana nazwa brzmi bardziej sympatycznie. Debiut tego bloga, czyli Słonecznik to granitowa formacja skalna o wysokości ok. 12 metrów, której fragment przedstawia ogromną ludzką postać. Według legendy jest to najprawdopodobniej diabeł, który skamieniał podczas realizowania planu zatopienia Kotliny Jeleniogórskiej. Kształty Słonecznika są fantastyczne, a widoki ze skały niesamowite. Wędrując w ich stronę szlakiem żółtym mijamy Pielgrzymy, utworzone przez trzy granitowe grupy skalne i kilka mniejszych bloków. Ich wysokość sięga nawet 25 metrów, a wejście na niektóre półki skalne może się okazać niesamowitą wspinaczkową przygodą, szczególnie dla maluchów. Skały te obfitują w tzw. kociołki wietrzeniowe, czyli wydrążone w skale misy, w których prawdopodobnie kiedyś składano ofiary podczas pogańskich obrzędów. Teraz stanowią co najwyżej źródło wody deszczowej w pochmurne dni.

Start

PARKING – ROZDROŻE ŁOMNICKIE (20 min)

Wędrówkę rozpoczynamy od parkingu przy ul. Karkonoskiej 8d w Karpaczu, który prawdopodobnie ze względu na panującą pandemię jest praktycznie pusty i co ciekawe, bezpłatny.

Słonecznik
Parking na ul. Karkonoskiej 8d w Karpaczu

Stamtąd udajemy się szlakiem zielonym i żółtym wzdłuż ulicy Karkonoskiej, kolejno wchodzimy w ulicę Pustą i ostatecznie w ulicę Strażacką, z której prawej strony po chwili marszu ukazuje się wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Słonecznik
Rozdroże Łomnickie – wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego

Znajdujemy się na Rozdrożu Łomnickim, skąd kontynuujemy naszą wycieczkę szlakiem zielonym. Podejście rozpoczyna się bardzo łagodnie, ścieżka wyłożona jest dużymi płaskimi kamieniami.

Słonecznik
Tuż po wejściu na szlak zielony

Pielgrzymy

ROZDROŻE ŁOMNICKIE – DOLINA PLĄSAWY – POLANA W KARKONOSZACH – PIELGRZYMY (1h 25min)

Po około 35 minutach dochodzimy do punktu widokowego, skąd rozpościera się widok na Dolinę Pląsawy. Szczególne wrażenie robi widoczna z punktu brama skalna o wysokości do 12 metrów.

Słonecznik
Punkt widokowy w Dolinie Pląsawy

Po około 15-tu minutach docieramy do miejsca Pod Polaną w Karkonoszach, w którym łączą się trzy szlaki: zielony, żółty i niebieski. Kontynuujemy wędrówkę w stronę Polany w Karkonoszach, skąd rozchodzą się szlaki w trzech kierunkach.

My udajemy się w prawo szlakiem żółtym, który wiedzie częściowo przez polanę chodnikiem zbitym z desek. Zastosowano takie rozwiązanie, gdyż teren, którym się poruszamy jest często podmokły, szczególnie w okresach przejściowych. Z polany rozpościera się cudowny widok na Śnieżkę i ciekawe formacje skalne o nazwie Kotki.

Słonecznik
Polana w Karkonoszach, a w tle po prawej strony pierwsze skałki o nazwie Kotki
Słonecznik
Widok z Polany w Karkonoszach na Śnieżkę

Po 30-tu minutach marszu z Polany w Karkonoszach możemy ujrzeć dwie iglice skalne, wysuwające się ponad korony drzew: Pielgrzymy. Największą popularnością cieszy się skała pierwsza po prawej stronie.

Pielgrzymy
Jeden z Pielgrzymów, ten po prawej stronie

Wejście na wyższe półki skalne jest dużo łatwiejsze od drugiej strony, dlatego polecam obejść tą skałę, aby móc zrobić imponujące zdjęcia z wysokości i ujrzeć sporych rozmiarów kociołki wietrzeniowe. Pielgrzymy to świetne miejsce na przystanek, ponieważ kontynuując wędrówkę na Słoneczniki może nam towarzyszyć wiatr, szczególnie już na podejściu i u samego celu.

Pielgrzymy
Mostek skalny na jednym z Pielgrzymów
Pielgrzymy
W tle drugi z Pielgrzymów, a w lewym dolnym rogu fragment kociołka wietrzeniowego

Słonecznik

PIELGRZYMY – SŁONECZNIK (30 min)

Około 30 minut zajmuje wejście na Słonecznik z Pielgrzymów żółtym szlakiem. Trasa wiedzie drewnianym oraz kamiennym chodnikiem i jest bardzo łagodnym podejściem. Trudno się zmęczyć. Na pierwszy plan wysuwa się front owego diabła, czyli wyrzeźbionej postaci, która z boku rzeczywiście przypomina stojącą postać ludzką.

Słonecznik
Słonecznik – czy widzisz charakterystyczną postać?

Ze Słonecznika podziwiamy przepiękny krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej oraz wschodniej i północno-wschodniej części Karkonoszy, ze Śnieżką w tle.

Słonecznik
Widok na Śnieżkę ze Słonecznika
Słonecznik
Zbiornik Sosnówka w tle

Warto obejść Słonecznik i wdrapać się na skałę, aby wznieść się nieco wyżej i podziwiać otaczające piękno.

Zmęczeni, przy odrobinie szczęścia lub braku tłumów, możemy siąść na kamiennej ławce i odpocząć. Co ciekawe, ławka stoi tam od 1906 r. i została ufundowana przez członków Towarzystwa Karkonoskiego (niem. RGV), których nazwiska widnieją na kamiennych płytach.

Powrót

SŁONECZNIK – POLANA W KARKONOSZACH – ŚWIĄTYNIA WANG (1h 10 min)

Ze Słonecznika warto udać się czerwonym szlakiem do punktu zwanego Kotłem Wielkiego Stawu i podziwiać stamtąd naturalnie wyrzeźbiony duży zbiornik wodny. Zejście z tego punktu możliwe jest szlakiem zielonym. Należy jednak pamiętać, że szlak zielony jest zamknięty w okresie 1.04.-31.05 ze względu na ochronę przyrody. Szlak czerwony z kolei w związku z sytuacją pandemiczną i jego granicznym przebiegiem również został zamknięty do odwołania. W związku z tym powrót możliwy jest tą samą trasą, czyli szlakiem żółtym.

Słonecznik
Zejście ze Słonecznika szlakiem żółtym

Upojeni widokami ze Słonecznika powracamy trasą wejścia, czyli żółtym szlakiem aż do Świątyni Wang w Karpaczu. Do punktu Pod Polaną w Karkonoszach szlak dokładnie pokrywa się z trasą wejściową. Szlak ten przebiega naprawdę malowniczo, więc w ogóle nie przeszkadza nam powtórka z widoków. Od Polany w Karkonoszach właściwie idziemy drogą brukową, także jest to idealna opcja nawet dla mniej wytrawnych górołazów lub dla dzieci.

Słonecznik
Szlak żółty wyłożony kostką brukową
Słonecznik
Świątynia Wang w Karpaczu

Całkowity czas zejścia wynosi mniej więcej 1 godzinę. Dotarcie do parkingu zajmuje 20 minut szlakiem niebieskim, przemierzając wzdłuż Górny Karpacz ulicami Na Śnieżkę, Karkonoską i Linową.

Przydatne informacje

  • Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego kosztuje 8 zł (normalny) lub 4 zł (ulgowy). Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat. Bilety można również zakupić na stronie KLIKNIJ TUTAJ
  • Podczas poruszania się po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego możliwe są kontrole biletowe Służby Parku
  • Na opisanej trasie nie ma żadnego schroniska ani schronu
  • Słonecznik jest odkrytym obszarem, dlatego często jest tam bardzo wietrznie. Warto mieć ze sobą dodatkowe okrycie wierzchnie
  • Kliknij na logo mapy turystycznej, aby wyświetlić szczegóły trasy

12+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *