swinica

ŚWINICA przez KASPROWY WIERCH

OPIS SZLAKU: Świnica 2301 m n.p.m. przez Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.

Świnica (2301 m n.p.m.) to niewątpliwie jeden z piękniejszych punktów panoramicznych w całych Tatrach, głównie ze względu na wybitność wynoszącą 356 metrów. Szczyt składa się właściwie z dwóch wierzchołków, pomiędzy którymi różnica wysokości równa się 10 metrów. Szlak turystyczny prowadzi na ten wyższy z nich, a drugi, zwany także taternickim, uczęszczany jest zwykle w zimie. Spoglądając na tą górę z oddali widoczna jest kształtna piramida skalna. Trudno jednak dopatrzyć się kształtu świni, od czego najprawdopodobniej nazwa szczytu powstała, nawet sięgając wzrokiem od Skrajnej Turni (2097 m n.p.m.) do Niebieskiej Turni (2262 m n.p.m.), jak to w wielu źródłach górale podają. Zdobycie Świnicy nie należy do najprostszych, ponieważ szlak od Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.) na sam szczyt prowadzi kamiennym i piarżystym zboczem. Częściowo droga ubezpieczona jest łańcuchami, a w kilku miejscach znajdują się strome urwiska.

Kasprowy Wierch

KUŹNICE – KASPROWY WIERCH (3h)

Wycieczkę zaczynamy z Kuźnic, odbijając w lewo od dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), którą widzimy na wprost. Po chwili docieramy do Zajazdu Górskiego “Kuźnice”, przy którym następuje rozwidlenie szlaków. Dalszą drogę kontynuujemy szlakiem zielonym i niebieskim, skręcając w prawo na kamienną drogę. Po kilku minutach dochodzimy do budki TPN i kolejnego skrzyżowania. Znaki informują o konieczności pójścia na wprost szlakiem koloru zielonego, aby udać się na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).

Wkraczamy w Dolinę Bystrej, podążając cały czas szlakiem zielonym na szczyt Kasprowego Wierchu. Droga wiedzie delikatnie pod górę lasem regla dolnego, aż do pośredniej stacji kolei linowej na Myślenickich Turniach (1354 m n.p.m.). Czas dotarcia do tego punktu zajmuje ok. 1 h. Kilkanaście minut drogi przed stacją wkraczamy już w Dolinę Kasprową, a szlak staje się w tamtym miejscu znacznie węższy. Poruszamy się na przemian kamienną i piarżystą ścieżką, a czasem celowo utworzonymi schodkami.

Niespełna 30 minut zajmuje nam jeszcze poruszanie się w lesie, po czym odsłania się widok na Dolinę Kondratową i Giewont (1894 m n.p.m.). Szlak wiedzie zakosami, kamienną ścieżką, omijając Suchą Czubę (1696 m n.p.m.). Kasprowy Wierch zdobywamy po ok. 2 h delikatnie męczącego marszu z Myślenickich Turni.

Główna grań Tatr widziana z Kasprowego Wierchu

Świnica

KASPROWY WIERCH – ŚWINICA (2h 10 min)

Szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicę wiedzie główną granią Tatr, dzięki czemu możemy podziwiać wspaniałą górską panoramę z każdej strony. Kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m.) aż do kolejnego skrzyżowania. W tym momencie szlak żółty zamieniamy na szlak czerwony, idąc przez Beskid (2012 m n.p.m.) na przełęcz Liliowe (1952 m n.p.m.). Nie ma na tym odcinku żadnych trudności, a podziwiając piękne krajobrazy nie odczuwamy upływu czasu. Z Kasprowego Wierchu na Liliowe dotrzemy w ok. 30 minut. W razie nagłego załamania pogody można skręcić w lewo i szlakiem zielonym zejść na Halę Gąsienicową. W tym punkcie znajduje się też granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi.

Widok z przełęczy Liliowe

Udając się w stronę Świnicy kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym. Kolejnym punktem przystankowym jest Świnicka Przełęcz (2051 m n.p.m.), na którą docieramy po ok. 30 minutach spaceru z przełęczy Liliowe. W tym miejscu odchodzi czarny szlak w stronę Hali Gąsienicowej, którym będziemy schodzić po zejściu ze Świnicy. Aby zdobyć nasz cel podążamy wciąż czerwono oznakowaną ścieżką. Warto tutaj chwilę odpocząć, ponieważ przed nami najbardziej wyczerpujący odcinek trasy.

Szlak na Świnicę ze Świnickiej Przełęczy

Na pierwszy rzut oka masyw Świnicy wygląda jak wielkie rumowisko skalne. Przez pierwsze 15 min idziemy zakosami po grubych piargach, a nachylenie zbocza, którym się poruszamy, wynosi 30 stopni. Wędrując skalnym chodnikiem dochodzimy do rynny, która ubezpieczona jest łańcuchami.

Następnie skręcamy w prawo i po chwili trawersujemy odcinek Żlebu Baltona. Miejsce to należy do najniebezpieczniejszych na całej trasie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Żleb kończy się bardzo stromym urwiskiem, dlatego lekkie poślizgnięcie może okazać się tragiczne w skutkach. Po przejściu po kamiennych płytach w poprzek żlebu szlak się nieco obniża, a na skale ukazuje się skierowana w lewo czerwona strzałka. Wskazuje ona wyraźne wcięcie w skalnym żebrze, zwane Wrótkami.

Po kilku minutach podchodzimy pod kolejne żebro, trasa jest ubezpieczona łańcuchami, ale wiedzie już znacznie mniej eksponowanym terenem. Docieramy do skrzyżowania szlaków, skąd w prawo można było udać się w stronę Zawratu, ale obecnie szlak ten pozostaje zamknięty ze względu na liczne obrywy skalne.

Kierujemy się w lewo na szczyt Świnicy, rozpoczynając prawdziwą wspinaczkę. Teren jest dość mocno eksponowany, grań wąska, ale wejście ułatwiają nam łańcuchy. Trudność stanowi pokonanie ogromnych bloków skalnych, dlatego w tym miejscu często tworzą się zatory. Bez stania w kolejce odcinek od rozwidlenia szlaków można pokonać w 5 minut.

Świnica góruje nad sąsiednimi szczytami o ok. 150 m, dlatego jest fantastycznym punktem widokowym na Tatry Zachodnie i Wysokie. Pokonanie trasy od Świnickiej Przełęczy na Świnicę zajmuje ok. 1 h.

świnica
Świnica w mglisto-deszczowych warunkach

Powrót

ŚWINICA – KUŹNICE (4h 10 min)

Droga powrotna ze Świnicy do Świnickiej Przełęczy trwa niewiele krócej, niż w przeciwną stronę. Głównie ze względu na pojawiające się trudności w pokonaniu trasy, liczne ubezpieczenia i ekspozycję należy schodzić bardzo ostrożnie. Na Świnickiej Przełęczy zbaczamy z głównego szlaku graniowego, rozpoczynając wędrówkę czarnym szlakiem w stronę Hali Gąsienicowej przez Zieloną Dolinę Gąsienicową.

świnica
Widok na szlak tuż po zejściu ze Świnickiej Przełęczy

Podążamy początkowo dosyć stromym zboczem Pośredniej Turni po głazach i skalnych płytach. Schodzimy zakosami, czasem blisko urwiska pokonując kilka większych formacji skalnych.

Dopiero po ok. 45-ciu minutach trasa staje się łagodniejsza, kiedy docieramy do skrzyżowania, skąd w prawo szlak niebieski prowadzi na przełęcz Karb (1853 m n.p.m.), a stamtąd na towarzyszący nam w krajobrazie po prawej stronie Kościelec (2155 m n.p.m.). Kontynuujemy schodzenie szlakiem czarnym, po lewej stronie mijając Zielony Staw Gąsienicowy, a po drugiej stronie nieco mniejszy Kurtkowiec. Po ok. 25-ciu minutach przyjemnej wędrówki pośród kosodrzewiny, mijając dolną stację kolejki na Kasprowy Wierch docieramy do kolejnego rozwidlenia.

Podążamy dalej szlakiem czarnym i żółtym w stronę schroniska PTTK Murowaniec równie przyjemną drogą. Mniej więcej 20 minut zajmuje dotarcie do skrzyżowania dróg, skąd w prawo szlakiem żółtym można dotrzeć do schroniska lub udać się prosto szlakiem czarnym, omijając schronisko. Różnice w czasie są niewielkie, zaledwie kilka minut. Bez względu na wariant, w drogę powrotną udajemy się szlakiem niebieskim.

Po ok. 30 minutach drogi z Betlejemki docieramy do ponownego skrzyżowania na Przełęcz między Kopami. Stajemy przed kolejnym wyborem kontynuacji zejścia szlakiem niebieskim przez Boczań lub zmiany koloru szlaku na żółty przez Dolinę Jaworzynki.

Czas zejścia zarówno pierwszym jak i drugim wariantem jest podobny, wynosi ok. 1h 20 min. Szlak niebieski jest bardziej popularny i początkowo łagodniejszy, niż szlak żółty, niegdyś stanowił drogę do zwózki rudy. Niemalże do samych Kuźnic prowadzi nas kamienny, momentami piarżysty chodnik.

Informacje praktyczne

  • Aleja Przewodników Tatrzańskich prowadząca od Ronda Jana Pawła II do Kuźnic jest zamknięta dla ruchu samochodowego
  • Postój mikrobusów, które kursują do Kuźnic, znajduje się przy ul. Bronisława Czecha. Wzdłuż tej ulicy są również zlokalizowane liczne parkingi
  • Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł/ bilet normalny, 3 zł/ bilet ulgowy
  • Bilety wstępu można zakupić za pomocą aplikacji SkyCash lub bezpośrednio na stronie parku TUTAJ, ale nie upoważnia on do pierwszeństwa wejścia na teren parku (należy czekać w kolejce, jeśli się natkniemy na tłumy)
  • Istnieje możliwość skrócenia trasy poprzez wjazd i/ lub zjazd koleją linową na Kasprowy Wierch. Aktualny cennik i rezerwacje dostępne na stronie internetowej PKL
  • Świnica jest dosyć trudnym szczytem do zdobycia, z pewnością niepolecanym osobom początkującym i mającym problemy z poruszaniem się w terenie eksponowanym
  • Duża ilość łańcuchów w drodze na szczyt stanowi śmiertelne zagrożenie w czasie burzy, tak samo jak poruszanie się podczas deszczu po stromo opadających formacjach skalnych
zdobywam
+8

3 thoughts on “ŚWINICA przez KASPROWY WIERCH

  1. Zgadzam się, że szlak na Świnicę nie jest łatwy, choć dużo osób bagatelizuje trudności i na siłę brną do góry, często nie zwracając uwagi na pozostałych turystów. Niemniej jednak jest to trasa obfitująca w przepiękne widoki i stanowi dobry przykład zapoznania się z ekspozycją przed startem na trudniejsze wyprawy, np. Orlą Perć. Jestem ciekawa, jak wygląda trasa zimowa na Świnicę. Udało Ci się zdobyć szczyt w zimie?

    1. Udało mi się być na Świnicy w zimie, nawet dwa razy 😉 Niewątpliwie jest to szczyt (taternicki wierzchołek) bardzo popularny w tym okresie, zdarzają się kolejki. W takiej sytuacji istnieje ryzyko podcięcia zalegających płatów śniegu, dlatego trzeba być czujnym i nie pchać się na siłę. Umiejętność posługiwania się czekanem obowiązkowa. Przy ładnej pogodzie szlak zwykle wytyczony przez innych, ale podczas opadów śniegu i mgły łatwo można się zgubić. Polecam wyłącznie osobom, które mają już jakieś górskie doświadczenie w zimowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *