pradziad

PRADZIAD

OPIS SZLAKU: Pradziad (Praděd) 1491 m n.p.m.

Pradziad (1491 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich, znajdującym się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno – wschodniej części Czech. Wzmianki o tej górze pojawiały się w literaturze już w XIV w., a charakterystyczna nazwa “Pradziad” oznaczająca tą najważniejszą, najstarszą górę powstała w XIX w. Najprawdopodobniej szczyt ten określono jako ojcową (dziadową) górę, ponieważ wyróżniał się w krajobrazie okolicznych dolin, które w tamtym okresie zostały skolonizowane. Obecnie Pradziad jest rozpoznawalny ze względu na umiejscowioną na szczycie wieżę telewizyjną, przypominającą rakietę kosmiczną. Oprócz mieszczących się tam nadajników, w wieży znajduje się także punkt widokowy, restauracja, hotel oraz obserwatorium meteorologiczne. Jednak najbardziej urzekająca jest trasa wiodąca na wierzchołek, prowadząca przez liczne wodospady, drewniane mostki i drabinki, którą Wam tutaj opisuję.

Start

PARKING – SCHRONISKO BARBORKA (2h 10 min)

Wycieczkę zaczynamy w miejscowości uzdrowiskowej Karlova Studánka, która urzeka unikatową drewnianą architekturą. Parkingów jest kilka, jeden z nich zwany parkingiem Hubertus znajduje się przy głównej drodze 445, drugi bliżej szlaku na Pradziad, przy drodze 450 – parking Bila Opava. Istnieje możliwość zaparkowania auta wzdłuż drogi 450, tuż przy parkingu. Opcja ta jest doskonała, tym bardziej, że wskazane dwa parkingi są zazwyczaj bardzo szybko zapełnione. Szukamy oznakowań żółtych i niebieskich i tym szlakiem podążamy w stronę szczytu. Naprzeciw parkingu Bila Opava znajduje się wejście do lasu, gdzie rozpoczynamy wędrówkę malowniczym szlakiem.

Początkowo droga wiedzie ścieżką leśną, płasko, wzdłuż rzeki Biała Opawa. Po ok. 15-tu minutach dochodzimy do pierwszej atrakcji, gdzie następuje spiętrzenie wody.

W tym miejscu jest charakterystyczny, kamienny mostek. Kawałek dalej mijamy kolejne kaskady rzeki, teren staje się nieco bardziej nachylony, a drogę wyznaczają niewielkie kamienie i konary drzew.

Po ok. 45-ciu minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków “Na Paloučku”, skąd zarówno szlakiem żółtym jak i niebieskim możemy dotrzeć do celu, którym jest Pradziad. Jednak chcąc podziwiać przepiękne wodospady zdecydowanie wybieramy szlak żółty i nim podążamy w stronę szczytu. Od tego momentu jest się czym zachwycać. Niezliczona ilość mostków, kaskad, drabinek dostarcza ogromu emocji, do tego stopnia, że trwający ok. 40 minut spacer mija niczym piękny sen. Momentami czujemy się jak w dżungli, wśród głębokiej zieleni, która bije swą intensywnością na tle licznych wodospadów, z których ten największy ma wysokość ok. 8 metrów.

Docieramy do kolejnego charakterystycznego punktu, gdzie szlak żółty i niebieski łączą się ponownie i wiodą tą samą drogą przez kolejny 1 km.

Wędrujemy ok. 20 minut ścieżką o niewielkim nachyleniu, zwracając uwagę na wystające konary drzew, aż do miejsca Pod Ovčárnou, gdzie szlaki rozwidlają się ponownie. Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim, zmierzając w stronę schroniska Barborka. Po ok. 25-ciu minutach docieramy do celu, pokonując drewniane schodki w końcowej fazie wycieczki. W tym miejscu kończy się malowniczy szlak, a rozpoczyna droga asfaltowa, która prowadzi na sam szczyt Pradziada.

Pradziad

SCHRONISKO BARBORKA – PRADZIAD (1h)

Tylko przez 5 minut od schroniska kontynuujemy wędrówkę trasą niebieską aż do kolejnego połączenia szlaków, skąd przez 25 minut w stronę szczytu prowadzą szlaki zielony i czerwony. Po tym czasie szlaki łączą się wraz z niebieskim i ten kolor prowadzi nas na sam wierzchołek, w stronę wieży. Na drodze asfaltowej jest zazwyczaj dość tłoczno, oprócz piechurów zauważymy dużą liczbę rowerzystów, a także turystów na hulajnogach, które można wypożyczyć na szczycie. Nasz cel zdobywamy po czasie ok. 3h 10 min.

Z Pradziada można ujrzeć nie tylko okoliczne szczyty Sudetów Wschodnich, ale także Śnieżnik (1423 m n.p.m.), Wrocław czy też odległe o ponad 200 km Tatry (przy dobrej ogniskowej)!

Powrót

PRADZIAD – OVCARNA (1h)

Początkowo, przez 45 minut, schodzimy tą samą drogą asfaltową, którą wchodziliśmy na szczyt. Dochodząc do rozwidlenia szlaków “U Barborky” zmieniamy trasę i zmierzamy prosto równolegle idącymi szlakami: czerwonym, zielonym i niebieskim. Po ok. 15-tu minutach od rozwidlenia docieramy do kolejnego schroniska czy też hotelu Ovčárna, a kawałek dalej do schroniska i restauracji Sabinka. Z tego miejsca możemy skorzystać z autobusu, aby dotrzeć do Karlovej Studánki.

OVCARNA – PARKING (1h 20 min)

Kontynuując zejście na nogach możemy skorzystać z drogi asfaltowej, którą prowadzi szlak zielony, bądź też skręcić przed restauracją Sabinka w lewo na żółty szlak. Ponownie wkraczamy w zielony las i wśród paproci kroczymy wyznaczoną ścieżką, schodząc w pewnym momencie po drewnianych schodkach i przecinając mostkiem rzekę Biała Opawa.

Po 10-ciu minutach szlak żółty łączy się z niebieskim i tę trasę przez 15 minut powtarzamy aż do kolejnego rozwidlenia tych dwóch tras. Z tego miejsca możemy ponownie przejść przez malownicze wodospady trasą oznaczoną na żółto lub zejść łagodną niebieską ścieżką leśną. Czas przejścia jest podobny, jednak przy zejściu szlakiem żółtym należy uwzględnić idących w przeciwnym kierunku turystów, bo zazwyczaj większość wybiera taką trasę idąc w górę, aniżeli w dół. Czas więc może ulec wydłużeniu. Zejście szlakiem niebieskim do Karlovej Studánki zajmuje 55 minut.

Informacje praktyczne

  • Parking nr 1 znajduje się przy drodze 445, właściwy adres to: Parking Hubertus, 445, 793 24 Karlova Studánka, Czechy, parking nr 2 znajduje się przy drodze 450, właściwy adres to: Parking – Bila Opava, 793 26 Karlova Studánka, Czechy. Przy parkingu nr 2 istnieje możliwość zaparkowania auta przy drodze w miarę dostępności miejsc
  • Wycieczka na Pradziad jest dość krótka, dlatego można ją zorganizować w jeden dzień, dojeżdżając np. z Wrocławia (ok. 141 km), Opola (ok. 100 km) lub Kłodzka (ok. 82 km)
  • Trasę można skrócić dojeżdżając autobusem do lub z hotelu Ovčárna lub skorzystać z przejazdu w obie strony. Aktualny cennik i rozkład jazdy znajduje się TUTAJ
  • Na szczycie Pradziada znajduje się wieża telewizyjna wraz z punktem widokowym, na który wjeżdża winda. Bilet wstępu na punkt widokowy kosztuje 150 Kč dorośli, 80 Kč dzieci w wieku 6-15 lat. W restauracji można płacić kartą płatniczą, ale chcąc kupić piwo czeskie z leja należy płacić gotówką, ponieważ za kufel jest kaucja zwrotna wyłącznie w gotówce
  • Na Pradziadzie w sezonie letnim istnieje wypożyczalnia hulajnóg, którymi można zjechać w dół do Karlovej Studánki drogą asfaltową
  • Na Pradziad prowadzi popularna trasa rowerowa, z której Czesi tłumnie korzystają. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć zderzenia z rowerzystami
  • Pradziad charakteryzuje się surowym klimatem, ponieważ średnia roczna temperatura powietrza wynosi tylko 1°C, a najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią miesięczną temperaturą powietrza ok. 10°C. Ponadto na szczycie bywa wietrznie, dlatego zalecane jest, aby zabrać ze sobą ciepłe okrycie wierzchnie nawet w lecie
+8

Wasze myśli o “PRADZIAD

  1. Również polecam wejście na Pradziada żółtym szlakiem. Według mnie to jedna z najbardziej malowniczych tras w Sudetach Wschodnich. Bujna roślinność i liczne wodospady oddają dzikość natury 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *